جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
ارکان نماز
55,126
 
 
Tahoor_invitation

ارکان نماز عبارتند از: نیت، تکبیرة الاحرام، قیام، رکوع و سجده که شرح هر یک بدین کیفیت می باشد.

نیت
نیت آن است که انسان، نماز را به قصد قربت - یعنی برای انجام فرمان خداوند عالم - به جا آورد و لازم نیست نیت را از قلب خود بگذراند یا مثلا به زبان بگوید: «چهار رکعت نماز ظهر می خوانم قربة الی الله».
تکبیرة الاحرام
پس از گفتن اذان و اقامه،‌ با داشتن نیت و گفتن «الله اکبر» نماز شروع می شود و چون به واسطه گفتن این تکبیر، چیزهایی مانند خوردن و آشامیدن و خنده کردن و پشت به قبله نمودن حرام می شود، این تکبیر را «تکبیرة‌الاحرام» می گویند. و مستحب است در موقع گفتن تکبیر، دست ها را بالا ببریم و با این عمل، بزرگی خدا را در نظر آورده و غیر او را کوچک شمرده و پشت سر بیندازیم.
قیام
قیام در حال تکبیرة الاحرام و قیام متصل به رکوع، رکن است ولی قیام در موقع خواندن حمد و سوره و قیام بعد از رکوع،‌ رکن نیست. بنابراین اگر کسی رکوع را فراموش کند و پیش از رسیدن به سجده یادش بیاید باید بایستد، بعد به رکوع رود و چنانچه به طور خمیدگی به حال رکوع برگردد، چون قیام متصل به رکوع را انجام نداده، نمازش باطل است.
رکوع
بعد از خواندن قرائت، باید به قدری خم شود که دست ها به زانو برسد و این عمل را رکوع می گویند. در رکوع یک مرتبه «سبحان ربی العظیم و بحمده» یا سه مرتبه « سبحان الله» باید گفت. پس از رکوع باید کاملا بایستد، بعد به سجده رود.
سجده
سجده یعنی پیشانی و دست ها و سر زانوها و سر دو انگشت بزرگ پاها را بر زمین بگذارد و یک مرتبه «سبحان ربی الاعلی و بحمده» یا سه مرتبه «سبحان الله» بگوید. بعد می نشیند و دو مرتبه به سجده رفته،‌ ذکر سابق را تکرار می نماید. محلی که پیشانی را بر آن می گذارد باید زمین یا چیزی باشد که از زمین می روید و بر چیزهای خوراکی و پوشاکی و معدنی سجده جایز نیست.
تشهد و سلام
اگر نماز، دو رکعتی است پس از انجام دو سجده برخاسته و حمد و سوره را می خواند و قنوت را انجام داده و پس از رکوع و دو سجده، تشهد را می خواند و نماز را سلام می دهد. و اگر نماز سه رکعتی است پس از تشهد برمی خیزد و حمد تنها را خوانده یا سه مرتبه می گوید: «سبحان اله والحمدالله ولااله الاالله والله اکبر» و بعد رکوع و دو سجده و تشهد و سلام را انجام می دهد. و چنانچه نماز، چهار رکعتی است رکعت چهارم را مثل رکعت سوم انجام داده و بعد از تشهد، نماز را سلام می دهد.

 
 
 
 

نماز و احکام کلی آن

 
 
 
 
کتاب اصول عقاید و دستورات دینی 1 - 4 صفحه 72 و 73
 
 
 
 
 
   
 
احکام فقهی > احکام عبادی > نماز
 
 
 
کتاب اصول عقاید و دستورات دینی 1 - 4 صفحه 72 و 73
 
از عالی هم عالی تر بود.

جمعه 08 فروردين
زهرا
 
سلام میشه قیام رو توضیح بدید من از توضیح بالا هیچی نفهمیدم

چهارشنبه 23 مرداد
علی

نظر کارشناس:
کاربرگرامی باسلام منظور ازقیام ایستادن است که نماز گزار باید هنگام خواندن نماز وگفتن تکبیر اغاز نماز ونیز پیش ازرکوع رفتن ایستاده باشد والبته می توانید این مسایل رابه صورت تفصیلی در رساله مراجع تقلید مطالعه بفرمایید .موفق باشید .
 
واقعا ممنون.کامل و واضح بود.

دوشنبه 24 تير
پرهام
 
خیلی عالی بود

دوشنبه 16 ارديبهشت
 
سایت بسیار خوبیست من جواب سوالاتم را گرفتم

سه شنبه 10 بهمن
امیر
 
برای انشا مطلب خوبی بود.

دوشنبه 04 دي
arezoo
 
تشهد و سلام جزو ارکان هستند؟

جمعه 17 آذر
ناشناس

نظر کارشناس:
کاربر گرامی تشهد وسلام از ار کان نماز نیستند
 
سلام از سايتتون خوشم اومده ، اگه ميشه بيشتر تو متناتون توضيح بديد. از طرف بچه هاي كهنوج

دوشنبه 08 آبان
امين رضا خجسته
 
خوب بود ممنون از زحماتتان.

شنبه 08 مهر
موسی ابراهیمی
 
خیلی خوب بود. لطفا به مطالبتون اضافه کنید.

چهارشنبه 17 خرداد
mehrdad ahadpoor
 
با سلام من تشهد وسلام را میخواستم

سه شنبه 29 فروردين
amiri

نظر کارشناس:
کاربر گرامی در تشهد این عبارات را می خوانیم/الحمدلله اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده ورسوله اللهم صل علی محمد وال محمد/واگر در رکعت اخر نماز بودیم سلام را هم اینگونه می خوانیم/ السلام علیک ایها النبی ور حمه الله وبر کاته /البته گفتی این سلام مستحب است یعنی می توانیم نخوانیم/ السلام علینا و علی عباد الله الصالحین/ السلام علیکم و رحمه الله وبر کاته /وهر یک از این دو سلام اخر را بخوانیم کافی است و با خواندن ان از نماز بیرون می اییم و نمازمان تمام می شود.ان شا الله موفق باشید.
 
خوب بود

چهارشنبه 28 دي
 
تشكر ازبرنامه خوبتان

دوشنبه 07 آذر
سجاد اقبالي
 
عالی

جمعه 13 آبان
نونا
 
خسته نباشید

شنبه 22 مرداد
حمزه روشنگر
 
واقعا خسته نباشید امیدوارم همه مخنویات ارتقا یابد

شنبه 22 مرداد
حمزه روشنگر
 
با سلام ایا در رکعت سوم و چهارم می توان فقط یک مرتبه تسبیحات اربعه را خواند.سپاس فراوان.

سه شنبه 06 ارديبهشت
امیر تصویری
 
منظور از قیام متصل به رکوع که رکن است این است که نماز گزار باید از حالت ایستاده به رکوع برود یعنی اگررکوع رافراموش کرد وبه سجده رفت باید بایستد و بعد به رکوع برودو اگر از حالت نشسته بلند شودوبهحالت رکوع قرار بگیرد نماز درست نیست.

شنبه 11 دي
کاربر
 
لطفاتوضیج برمایید که رکن متصل به رکوع درکدام قسمت نماز است که باید رعایت شود

پنجشنبه 09 دي
مجمد یعقوب
 
باسلام همسرم تاپارسال نمازش و روزه اش را کامل انجام میداد ولی امسال ماه رمضان گفت چون چشمهایم را عمل کرده ام نمی توانم روزه بگیرم من هم هر چی گفتم نشد تا اینکه صحبت پیش امد ما برای همیشه برویم انگلستان ولی من به شدت مخالفت کردم دران زمان همسرم با اقایی اشنا شد که رهبر کل کاتالیگهای کشور انگلستان بود و تحت تاثیر تبلیغات دین مسیحیت قرار گرفت و به تبع نمازش کمرنگ و در نهایت برای 2 ماه است که قطع شده وزمزمه می کند که من مسیحی هستم وقتی می گویم چرا یا می گوید شوخی میکنم یا می گوید اخر راحتتر است من خیلی می ترسم و نگرانم که اگر ادامه پیدا کند چون می دانم کسی که نماز نخواند خیلی راحت اعتقاداتش رابه همه چیز از دست می دهد گرچه وقتی با خودش حرف می زنم می گه نترس من اعتقاداتم به خدا بیشتر از اعتقادات شماست گرچه جدیدا با صحبتهایی که با هم کردیم یکسری تغییرات جزیی احساس می کنم ولی زیاد نیست تو را به امام حسین کمکم کن تا دوباره شوهرم را بدست بیاورم

چهارشنبه 01 دي
n.k
 
عالي

چهارشنبه 19 آبان
00000
 
از سایت خوب شما متشکرم

دوشنبه 10 آبان
علی
 
سلام تونستم جوب سوالم رو بگیرم. امروز تو مسجد بغل دستیم بهم با خوش رویی گفت که قیام متصل به رکوع رو انجام ندادم و گفت چون جزو ارکان هست باید نمازم رو دوباره بخونم، منم سریع برگشتم گفتم میدونم، در حالی که نمیدونستم، یعد ناراحت شدم که دروغ گفتم اونم تو مسجد، ای کاش کمی انتقاد پذیر بودم و دروغ نمیگفتم. ممنون.

سه شنبه 30 شهريور
حسین
 
خيلي ممنون از اطلاعاتي كه به ما ميديد

دوشنبه 25 مرداد
حسين
 
ممنون

جمعه 13 آذر
 
ممنون بابت مطلب . اما چرا مطالب را با کلمات ساده تری نمی نویسید مثلا قسمت تکبیرة الاحرام.

شنبه 30 آبان
رضا
 
ممنون از اينكه مطالب را در اختيار گذاشتيد اجرتون با خانوم زينب كبري (س)

شنبه 25 مهر
علي
 
بسیار عالی بود

يكشنبه 13 بهمن
.......
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور