جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
احکام وقت، قبله، لباس و مکان نمازگزار در نماز
7,299
 
 
Tahoor_invitation

وقت نماز
نماز ظهر و عصر، هر کدام وقت مخصوص و مشترکی دارند. وقت مخصوص نماز ظهر، از اول ظهر (1) است تا وقتی که به اندازه خواندن نماز ظهر بگذرد که اگر کسی سهوا هم نماز عصر را در این وقت بخواند، نمازش باطل است. وقت مخصوص نماز عصر موقعی است که به اندازه خواندن نماز عصر،‌ وقت به مغرب مانده باشد که اگر کسی تا این موقع نماز ظهر را نخواند، نماز ظهر او قضا شده و باید نماز عصر را بخواند. وقت مخصوص نماز عصر وقت مشترک نماز ظهر و عصر است که اگر کسی اشتباها در این وقت تمام نماز عصر را پیش از نماز ظهر بخواند، نمازش صحیح است و باید نماز ظهر را بعد از آن به جا آورد.

نماز مغرب و عشا هم هر کدام وقت مخصوص و مشترکی دارند. وقت مخصوص نماز مغرب (2) از اول مغرب است تا وقتی که از مغرب به اندازه خواندن سه رکعت نماز بگذرد. و وقت مخصوص نماز عشا موقعی است که به اندازه خواندن نماز عشا به نصف شب (3) مانده باشد که اگر کسی تا این موقع نماز مغرب را نخوانده باشد، باید اول نماز عشا و بعد از آن، نماز مغرب را بخواند. بین وقت مخصوص نماز مغرب و وقت مخصوص نماز عشا، وقت مشترک این دو نماز است که اگر کسی در این وقت اشتباها نماز عشا را پیش از نماز مغرب بخواند، نمازش صحیح است و باید نماز مغرب را بعد از آن به جا آورد. وقت نماز صبح، از اول فجر (4) صادق است تا بیرون آمدن آفتاب.
لباس
لباس نمازگزار چند شرط دارد:
1- آن که مباح باشد، یعنی مال خود نماز گزار باشد یا اگر مال خودش نیست، صاحبش به نماز خواندن در آن راضی باشد.
2- نجس نباشد.
3- پوست مردار نباشد، خواه از حیوان حلال گوشت یا حرام گوشت.
4- از پشم یا مو و کرک حیوان حرام گوشت نباشد ولی با لباس خز می شود نماز خواند.
5- اگر نماز گزار مرد است، لباسش ابریشم و طلاباف نباشد و با طلا هم خود را زینت نکند و در غیر نماز هم، پوشیدن لباس ابریشمی و زینت کردن به طلا برای مردان حرام است.
مکان
مکان نماز گزار، یعنی جایی که در آن نماز می خواند، چند شرط دارد:
1- مباح باشد.
2- بی حرکت باشد و اگر ناچار باشد در جایی که مانند اتومبیل و کشتی حرکت دارد نماز بخواند، مانعی ندارد و چنانچه آن ها از قبله به طرف دیگر حرکت کنند، به طرف قبله برگردد.
3- اگر مکان نجس است، به طوری تر نباشد که رطوبت آن به بدن یا لباس او برسد ولی جایی که پیشانی را بر آن می گذارد اگر نجس باشد، در صورتی که خشک هم باشد نماز باطل است.
4- جای پیشانی از جای زانوها و سرانگشتان پای او بیش از چهار انگشت بسته، پست تر یا بلندتر نباشد.
قبله
خانه کعبه که در مکه معظمه می باشد، قبله است و باید رو به روی آن نماز خواند ولی کسی که دور است اگر طوری بایستد یا بنشیند که بگویند رو به قبله نماز می خواند کافی است و همچنین است کارهای دیگری که مانند سر بریدن حیوانات باید رو به قبله انجام گیرد. کسی که نشسته هم نمی تواند نماز بخواند، باید در حال نماز به پهلوی راست طوری بخوابد که جلوی بدن او رو به قبله باشد و اگر ممکن نیست، باید به پهلوی چپ طوری بخوابد که جلوی بدن او رو به قبله باشد و اگر این را هم نمی تواند (انجام دهد)، باید به پشت بخوابد به طوری که کف پاهای او رو به قبله باشد. اگر نمازگزار بعد از تحقیق،‌ نفهمد که قبله کدام طرف است، باید به گمانی که از محراب مسلمانان یا قبرهای آنان یا از راه های دیگر پیدا می شود عمل نماید.

 
 
 
 

نماز و احکام کلی آن

 
 
 
 
کتاب اصول عقاید و دستورات دینی 1 - 4 صفحه 69 تا 71
 
 
 
 
 
   
 
احکام فقهی > احکام عبادی > نماز
 
 
 
کتاب اصول عقاید و دستورات دینی 1 - 4 صفحه 69 تا 71
 
مطالبی دقیق بود خیلی ممنون

چهارشنبه 25 بهمن
 
اگرکسی سهوا روبه قبله نماز نخواندوبعدازگذشتن وقت نمازمتوجه سمت قبله شود حکم نمازی که خوانده چیست آیا باید قضای آن نمازرابه جابیاورد؟

پنجشنبه 04 خرداد
محمد

نظر کارشناس:
کاربر گرامی در این صورت باید نماز خود را به سمت قبله در صورتی که خارج ازوقت است قضا کند.
 
آیا خواندن اذان و اقامه قبل از شروع نماز یومیه واجب است ؟

پنجشنبه 24 فروردين
ندا نصیری

نظر کارشناس:
کاربر گرامی اذان و اقامه برای نماز های یومیه مستحب است یعنی واجب نیست. موفق باشید .
 
خیلی ازمطالب این صفحه خوشم آمد ولی می تواند بهتر از این هم باشد میتوان همین مطالب را پیشرفته تر هم کرد.فقط نوشته ها ریز است می تواند درشت تر هم باشد.

چهارشنبه 16 آذر
آزیتا آزی
 
ایا در قران امده که زن هنگام نماز باید حجاب داشته باشه؟؟؟بر چه اساسی می گویند باید حجا ب داشت؟؟من با مطالعه قران جایی ندیدم صریحا بیان کرده باشد

جمعه 02 ارديبهشت
sanaz pasandideh

نظر کارشناس:
سلام توضیحا باید عرض کنیم که جزئیات احکام درقرآن نیامده و آنها را پیامبربیان کرده است مانند رکعات نمازکه در قرآن بیان نشده است ولی پیامبرآنرا بیان کرده است وقرآن خود میگوید:"به آنچه پیامبرامرمیکندعمل کنید واز آنچه شمارا نهی میکنددست بازدارید"پس به حکم قرآن پیروی از احکام پیامبر واجب است
 
من از وبلاگ شما بهره كافي بردم.شما هم باقراردادن وبلاگ علوم در پيوند هاي خود بگزاريد ديگران ازآن بهره ببرند

چهارشنبه 19 آبان
امين
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور