جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
نماز و احکام کلی آن
112,145
 
 
Tahoor_invitation

نماز، نشانه بندگی و فرمان برداری
پس از شناختن خدا، باید اعمالی را که مانند نماز و روزه نشانه بندگی و فرمان برداری است به جا آوریم.
خداوند متعال می فرماید: ما سلککم فی سقر*قالوا لم نک من المصلین  (مدثر«74»: 42و 43)، وقتی از دوزخیان می پرسند: چه چیز شما را جهنمی کرد؟ می گویند: علتش آن بود که ما در دنیا نماز نمی خواندیم.

پیغمبر (ص) فرمود: نماز، ستون دین است که اگر قبول درگاه خداوند عالم شود، عبادت های دیگر هم قبول می شود و اگر قبول نشود، عبادت های دیگر هم قبول نمی گردد (ر.ک:کافی 19:2، ح5 و 3: 268، ح4). و همان طور که اگر کسی شبانه روزی پنج مرتبه در نهر آبی شست و شو کند، چرک در بدنش نمی ماند، نمازهای پنج گانه هم انسان را از گناهان پاک می کند. و باید دانست کسی که نماز می خواند ولی به آن اهمیت نمی دهد، مانند کسی است که نماز نمی خواند.

خداوند در قرآن مجید می فرماید: فویل للمصلین* الذین هم عن صلاتهم ساهون، (ماعون «107»:4 و 5). وای بر نمازگرانی که از یاد خدا غفلت می کنند!

روزی پیغمبر اکرم (ص) وارد مسجد شدند و دیدند یک نفر نماز می خواند ولی رکوع و سجودش را کاملا انجام نمی دهد. آن حضرت فرمود: «اگر این مرد در حالی که این طور نماز می خواند از دنیا برود، مسلمان از دنیا نرفته است.» (ثواب الاعمال: 229). بنابراین، باید انسان نماز را با خضوع و خشوع به جا آورد و در موقع خواندن نماز، متوجه باشد که با چه کسی سخن می گوید و رکوع و سجود و سایر اعمالش را به طور صحیح انجام دهد، تا از نتایج عالیه نماز بهره مند گردد.

خداوند در قرآن کریم راجع به نماز می فرماید: ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر، (عنکبوت «29»: 45)، یعنی: نماز، آدمی را از کارهای زشت و ناشایست باز می دارد. و البته همین طور است، زیرا آداب نماز طوری است که اگر نمازگزار مراعات کند، هیچ گاه گرد بدی ها نمی گردد. مثلا یکی از آداب نماز این است که مکان و لباس نمازگزار غصبی نباشد، حتی اگر یک نخ غصبی در لباسش باشد، نماز او درست نیست و نمازگزاری که مجبور است تا این قدر از حرام اجتناب کند، ممکن نیست در مال حرام تصرف نماید یا حق کسی را ضایع کند. و نیز در صورتی نماز قبول می شود که آدمی از حرض و حسد و سایر صفات رذیله برکنار باشد و مسلم است که منشا هه بدی ها این صفات ناپسند است و نمازگزار (ی) که خود را از این صفات برکنار کند، مسلما از همه زشتی ها و بدی ها برکنار خواهد بود. و اگر بعضی از مردم با این که نماز می خوانند مرتکب کارهای ناپسند می شوند، علتش این است که به دستورهای لازم نماز رفتار نمی کنند و در نتیجه، نمازشان قبول نمی شود و از ثمرات عالیه آن استفاده نمی کنند. و به قدری شارع مقدس اسلام به نماز اهمیت داده که در هر حال - حتی در حال احتضار - نماز را بر انسان واجب کرده و اگر نتواند نماز را به زبان بیاورد، باید در دل بگذراند و در حالت جنگ و ترس از دشمن یا حال اضطرار و ناچاری که نمی تواند رو به قبله نماز بخواند، توجه به قبله ساقط است و به هر حال که هست، باید نماز ر انجام دهد.
نمازهای واجب
نماز های واجب شش است:
1- نماز یومیه، (نمازهای یومیه عبارتند از: نماز صبح، دو رکعت، نماز ظهر و عصر، هر کدام چهار رکت،‌ نماز مغرب، سه رکعت، نماز عشاء، چهار رکعت. (از علامه رحمه الله).
2- نماز آیات،
3- نماز میت،
4- نماز طواف واجب،
5- نماز قضای پدر و مادر که بر پسر بزرگ تر واجب است،
6- نمازی که به واسطه اجازه یا نذر و قسم و عهد واجب می شود.
مقدمات نماز
برای انجام نماز - یعنی حضور در برابر خداوند عالم و اظهار بندگی و پرستش آن ذات مقدس - مقدماتی لازم است که تا فراهم نشوند، نماز صحیح نیست و آن مقدمات عبارتند از:
1- طهارت،
2- وقت،
3- لباس،
4- مکان،
5- قبله.
مقارنات نماز
مقارنات نماز - یعنی کارهایی که در نماز واجب می باشد - یازده چیز است:
اول: نیت،
دوم: تکبیرة الاحرام،
سوم: قیام،‌
چهارم: قرائت،
پنجم: رکوع،
ششم: سجده،
هفتم: تشهد،
هشتم: سلام،‌
نهم: ترتیب، یعنی اجزای نماز را به دستوری که معین شده بخواند و پس و پیش نیندازد،
دهم: طمانینه: یعنی نماز را با وقار و آرامش بخواند،
یازدهم: موالات، یعنی اجزای نماز را پشت سر هم به جا آورد و بین آن ها فاصله نیندازد. پنج چیز از این یازده چیز،‌ رکن است که اگر عمدا یا سهوا کم یا زیاد شود. نماز باطل است و بقیه رکن نیست و فقط در صورتی نماز باطل می شود که عمدا کم یا زیاد گردد.
ارکان نماز
ارکان نماز عبارت است از:
1- نیت،
2- تکبیرة‌ الاحرام،
3- قیام در موقع گفتن تکبیرة‌ الاحرام و قیام متصل به رکوع،
4- رکوع،
5- دو سجده.

 
 
 
 

ارکان نماز

احکام وقت، قبله، لباس و مکان نمازگزار در نماز

ابعاد و احکام طهارت در نماز

نماز آیات، مسافر و جماعت و احکام آنها

 
 
 
 
کتاب اصول عقاید و دستورات دینی 1 - 4 صفحه 61 تا 63 و 71 تا 72
 
 
 
 
 
   
 
احکام فقهی > احکام عبادی > نماز
 
 
 
 
 
 
کتاب اصول عقاید و دستورات دینی 1 - 4 صفحه 61 تا 63 و 71 تا 72
 
سلام بسیار زیبا بود من با اجازه شما از متون کپی میگیرم

جمعه 15 فروردين
امین
 
سپاس ازشما

سه شنبه 12 فروردين
توران
 
ممنون از شما عزیزان

جمعه 10 آبان
احماکرزاده
 
خیلی خوب بود

چهارشنبه 29 خرداد
سودا مطلب زاده
 
با سلام با توجه به اینکه در صدر آیات فقهی مثل نماز یا ایها الذین امنوا آمده تکالیف مخصوص مومنان است یا مشترک بین مومنان و کافران ؟اگر مشترک بین مومنان و کافران است چرا یا ایها الذین امنوا؟اگر مخصوص مومنان است آیا کافران معافند یا مکلف؟ببخشید اگر در زمینه پاسخ این سوال مرا راهنمایی بفرمایید صمیمانه تشکر میکنم.ممنون میشوم پاسخ همراه با منبع باشد.با تشکر

سه شنبه 24 ارديبهشت


نظر کارشناس:
کاربر گرامی باسلام.خطاب به مومنان است ولی کافران نیز تکلیف دارند زیرا باید انها هم ایمان بیاورند تا خطاب های قران شاملشان بشوند واین که ایمان نیاورند تکلیف ازانها ساقط نیست وبه عبارت دیگر کافران همان گونه که مکلف به اصول هستند وباید به اصول دین ایمان بیاورند مکلف به فروع هستند وباید به تکالیف مانند یک مومن عمل کنند ولی اول باید ایمان بیاورند وبعد عمل کنند تا ازانها پذیرفته شود وفردای قیامت کافران دربرابر عدم ایمان هم به اصول وهم به فروع وبرای عدم عمل به تکالیف دینی مواخذه خواهند شد .موفق باشید .
 
مطالب شما خیلی خوب بود وبه دردم خورد ممنونم از شما خداحافظ

جمعه 06 ارديبهشت
محمد خسروی
 
با سلام
مطلب بسیار خوبی بود و من جواب خیلی از سؤالات در مورد نمازم را پیدا کردم و آنقدر خوشم آمد که دلم میخواهد در وبلاگم قرار دهم!
اگر شما راضی به این کار هستید لطفاً به وبلاگ کوچیک من با موضوع نماز سری بزنید و در آنجا پاسخ من را بدهید.

يكشنبه 27 اسفند
تارا

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام وتشکر ازدقت شما.بهتر است منبع دریافت مقاله را دروبلاگتون معرفی کنید .موفق باشید .
 
عشق یعنی اشک توبه در قنوت،خواندنش با نام غفار الذنوب عشق یعنی چشمها هم در رکوع،شرمگین از نام ستار العیوب عشق یعنی سر سجود و دل سجود،ذکر یارب یارب از عمق وجود عالی بود دوست من موفق باشید[گل]

جمعه 18 اسفند
نازنین زهرا
 
سلام خیلی عالی بود.

دوشنبه 14 اسفند
ریحانه
 
سلام من درنمازسستی میکنم گاهی خوب میخونم نمازم راگاهی ترک میکنم بایدچکارکنم که ارادم به خداقویترشودباتشکر

جمعه 11 اسفند
حسین ازدیزیچه

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام .توجه بیشتر به نیازمندی های خودتان واحساس بندگی ووابستگی در همه چیز به خدای بزرگ میی تواند درا ین زمینه موثرباشد .نماز به نحوی تشکر ازخدا ویاد خدای بزرگ است وبدون تشکر ویاد خدای بزرگ زندگی بی معنی وبی روح است موفق باشید .
 
باسلام.خواستم بپرسم اگر در هنگام نماز بفهمي كه هنوز اذان زده نشده آيا نمازت قبوله؟

شنبه 14 بهمن
farhad

نظر کارشناس:
کاربر گرامی باید نمازت را با نیت نمازی غیر از نمازی که وقتش نشده /مانند نماز قضا/تمام بکنی بعدا مجددا نمازت را داخل وقت خودش بخوانی .موفق باشید.
 
خیلی خوب بود ممنون........

يكشنبه 01 بهمن
شهریارجنگجو
 
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ یلی عالی بود

شنبه 30 دي
ارزو خانم
 
ali bood .mamnun

يكشنبه 24 دي
zahra
 
مشتي ببببببببببببببببببببببببببببببببوووووووود

سه شنبه 12 دي
محمدمهدي عابديني
 
خييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييلي خوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووب

دوشنبه 11 دي
صفر
 
سلام امروزه بسیار کسانی هستند که ادعا میکنند در قرا ن اشاره به خواندن نماز شده و خداوند در مورد نحوه انجام اآن چیزی نگفته. لذا این افراد با این دلیل که ما با قلبمان نماز میخوانیم از خواندن نماز خود را معاف میدانند. این افر اد میگویند که نماز واقعی وقتی است که باعث شود انسان از گناه دور شود. من بسیاری از این افراد را میشناسم. این ها نماز نمیخوانند. ولی انسانهای شایسته و خوبی نیز هستند .آیا این افراد درست میگویند. و میشود قلبی نماز خواند.؟

شنبه 09 دي
مرجان

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام در قران کریم ایات فراوانی در رابطه با نماز وارده شده است مانندسوره بقره ایات3/43/45/83/11./153/117/ملیده6/12/و...هرر دستوری که خدواوند فرموده است باید همانگونه که او دستور داده اطاعت بکنیم .نماز قلبی اگر هم درست باشد جای نماز زبانی را نمی گیرد .نمی شود با برداشت ها ی شخصی با دین خدا بازی کرد. موفق باشید .
 
چرانمازجمعه دورکعتی می باشد

پنجشنبه 02 آذر
شقایق

نظر کارشناس:
کاربر گرامی باسلام در روایات است که به جای دور کعت دیگر ان همان دوخطبه خوانده می شود.موفق باشید .
 
مواردی وجود دارد که حتی اگر نماز گزاردر حال نماز هم بفهمد لباس یا بدنش نجس شده است نمازش درست است و باید ان را ادامه داد.این موارد کدامند؟ممنون

دوشنبه 22 آبان
سورنا

نظر کارشناس:
کاربرگرامی در صورتی که در بدن دمل یا زخمی باشد که شستن لباس وبدن وتعویض لباس برای نوع مردم سخت است ونیز در صورتی که خون کم تر از سر انگشت اشاره باشد ونیز در صورت ناچار بودن به خواندن نماز با بدن ولباس نجس باشد ونیز در صورتی که لباس های کوچک او مانند جوراب وعرق چین نجس باشد نماز خواندن در این موارد اشکالی ندارد .البته برای اشنایی با تقصیل مسایل باید به رساله مرجع تقلید خودتان مراجعه بفرمایید .موفق باشید .
 
درباره تفاوت ارکان و واجبات نماز؟

جمعه 19 آبان
مریم

نظر کارشناس:
کاربر گرامی رکن در نماز چیز هایی است که ترک کردن وکم و اضافه کردن عمدی وسهوی انها نماز را باطل می کند .
 
مطالب زيبايي بود ممنون

يكشنبه 30 مهر
محمد
 
سلام شهاب الدین هستم از افغانستان من بسیار از شما تشکری میکونم که ای سایت ها را برای مردم فراهم کردی اید تشکر از شما باز هم

پنجشنبه 05 مرداد
shahabuddin

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام ان شا الله موفق باشید .
 
ازنوسندگان محترم این مطاب کمال سپاس گزاری رادارم محمد حسن خداوردیان

شنبه 06 خرداد
محمد حسن خداوردیان
 
چرا نماز امام که شکسته است و مامون به او اقتدا می کند یا نماز مامون که شکسته است و به امام اقتدا می کند مکروه می باشد/با تشکر

پنجشنبه 21 ارديبهشت
عبدالحمید یزدانی

نظر کارشناس:
کاربر گرامی /ممکن است علت مکروه بودنش این باشدکه در صورتی که نماز امام جماعت شکسته است بطور طبیعی ماموم دورکعت بیشتر از ثواب نماز جماعت را درک نمی کند وثواب کم تری نصیبش می شود و البته ممکن برای این باشد که شاید امام جماعتی که در سفر است و نمازش شکسته است بطور طبیعی زیاد حواسش جمع نباشد و بخواهد نمازش را سریع و تند بخواند.
 
خیلی خوب تکرارشود

دوشنبه 18 ارديبهشت
مهدی
 
توضیحاتی که در مورد نماز داده شده است خیلی عالی باتشکر

جمعه 15 ارديبهشت
عباس باطولی
 
خیلی خوب

دوشنبه 28 فروردين
منا
 
با سلام من در نمزز اکثرا دچار شک میشوم که آیا کامات را درست تلفظ میکنم یانه بعد مجبور می شوم یک نماز را چندین بار تکرار کنم مد خواستم بدونم اگه در نماز تلفظ کامه را اشتباه کنم می توانم دوباره اون کلمه رو اصلاح کنم؟

جمعه 25 فروردين
المیرا

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام.کسی که زیاد در نماز دچار شک می شود که نوعی وسواس به حساب می اید نباید به شک هایی که می کند اعتنا بکند . ضمنا اصلاح کلمات در نماز تا جایی که به مرز وسواس نرسد و انسات را در گیر با الفاظ نکند اشکالی ندارد. موفق باشید .
 
از مدیریت محترم این سایت جهانی را سپاس. بنده سوالی داشتم که هرچه در سایت ها جستجو میکنم جواب قطعی وموثقی پیدا نکردم وان اینکه نماز با همین شیوه ای که ما مسلمانان شیعی میخوانیم چگونه برای حضرت پیامبر خاتم تعلیم داده شد ودر کجا؟ وایا از ابتداء بعثت تا رحلت پیامبر بزرگ اسلام کدام تغییری در نحوی برپایی نماز بوجود امده است یا خیر؟ خوشحال خواهم شد اگر جواب این سوالم را در سایت بارگذاری نمائید. البته با مراجع ومواخذ مربوطه وموثق. ممنون خواهم شد.

پنجشنبه 24 فروردين
مهدی حدید

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام . ان چه از دستورات دینی مانند نماز وروزه ومانند ان که ما مسلمانان امروزه انها را انجام میدهیم به همین صورت از سوی پیامبر اسلام صلی الله علیه واله به ما رسیده است و ان حضرت هم توسط جبرییل /فرشته ی مقرب الهی /از خدای متعال دریافت کرده است.وشیعه و سنی در خصوص نماز از پیامبر اسلام نقل کرده اند که فرموده است :صلوا کما رایتمونی اصلی /یعنی شما همانگونه که من نماز می گزارم ومی خوانم نماز بخوانید . یعنی این نمازامروزه ما مسلمانان شیعی دقیقا همانن مازی است که پیامبر خدا می خوانده است.موفق باشید .
 
طیب الله انفاسکم احسنتم جزاکم خیرا اخوییون

يكشنبه 28 اسفند
mojtaba
 
سلام مطالب بسیار مفید وعالی بود

شنبه 13 اسفند
افشین
 
سلام من در مورد نحوه خواندن نماز خیلی تو اینترنت گشتم ولی فقط این سایت رو پیدا کردم. حتی به سایتهای برخی از مراجع معظم هم رفتم ولی چیزی پیدا نکردم. ای کاش از این سایتها بطور کامل باشه . گاهی آدم لازمش میشه .اینهمه از نماز میگن ولی یه سایت کامل پیدا نمیشه. موفق باشین

جمعه 05 اسفند
سلام
 
خیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی خوب بود برای المپیاد واقعا بهش احتیاج داشتم ممنون

سه شنبه 11 بهمن
سارا
 
مطلب هايش تكراري نبود عالي بود

پنجشنبه 29 دي
عليرضا سليميان
 
عاااااااااااللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی

سه شنبه 06 دي
 
خوب بود

جمعه 02 دي
محمد حسن پورصفوی
 
خوب بود واستفاده کردم خداوند به شما جزای خیر بدهد

سه شنبه 29 آذر
محمد مهدی
 
عالی

پنجشنبه 24 آذر
عرشیا
 
عالی

سه شنبه 22 آذر
علی
 
واقعا مطالب جالبی بود کاش همه نماز رو جدی بگیرن...التماس دعا دارم از همه

سه شنبه 22 آذر
حسن خلیل پور
 
عالی ولی کاش غیر ارکان را هم می گفتید !

يكشنبه 20 آذر
یه مومن
 
20

يكشنبه 20 آذر
amir
 
خسته نباشید متشکرم

چهارشنبه 16 آذر
mohamad
 
مطالبتون کامل نبود من راضی نبودم

شنبه 28 آبان
مرتضی
 
خوب بود

يكشنبه 01 آبان
اعظم محمدی
 
بابت مطالب جامع و بسیار پرمحتوا، تشکر می کنم

دوشنبه 28 شهريور
مهدی کبیری دهکردی
 
سلام از مقالات بسیار خوبتون ممنونم .خیلی تکان دهنده و جذاب بود واقعا کمک میکنه تا ما بهتر و بیشتر به نماز اهمیت بدیم و از دسترس شیطان به دور باشیم .
با تشکر سعیده جعفری از شهریار

چهارشنبه 19 مرداد
سعیده جعفری ندوشن
 
ممنون .

چهارشنبه 05 مرداد
علي
 
متشكرم

پنجشنبه 26 خرداد
 
لطفاٌ در مورد افراد یا چیزهایی که موجب تشویق شدن به نماز مشود هم مطلبی ارایه کنید.

دوشنبه 26 ارديبهشت
امیر حسین
 
سلام .عالی بود

پنجشنبه 08 ارديبهشت
ملیحه
 
ممنون به چيزي كه مي خواستم رسيدم

يكشنبه 04 ارديبهشت
ZAHRA
 
خیلی خوب

شنبه 03 ارديبهشت
امیر
 
عالي بود...*

پنجشنبه 25 فروردين
ناعمه......
 
نمازنوراسمانهاوزمین است.باتشکرازمطالب خوبتان جمعه 20اسفند

پنجشنبه 19 اسفند
سحررحمان زاده
 
جالب بودمرسی

پنجشنبه 19 اسفند
سحررحمانزاده
 
واقعا كه نماز چيز خوبيست از اينكه اطلاعات من را بالا برديد متشكرم

شنبه 23 بهمن
نسيم
 
عالي بود

شنبه 23 بهمن
اميرحسين
 
ممنونم

يكشنبه 05 دي
محمذحسین
 
خوب

جمعه 03 دي
ahmadreza
 
عالی بود. مرسی.

يكشنبه 28 آذر
نسیم
 
نماز ارتباطي يگانه باخداوند متعال است ازخدا تشكر ميكنيم كه در حالت سادگي انقدر قيوضات به نماز داده است كه بنده بان ارتباط برقرار كند

جمعه 26 آذر
قاسم محمدرضائي
 
متشکر عالی بود

سه شنبه 23 آذر
فرزاد
 
فوق العاده و خيلي عالي بود!!!

يكشنبه 14 آذر
احسان
 
نماز اول وقت را فراموش نکنیم

جمعه 16 مهر
حسن صنعتی
 
درباره ی ارکان نماز بیشتر توضیح هید

شنبه 25 ارديبهشت
ارش
 
عالیست.

جمعه 14 اسفند
 
سلام لطفا بفرمایید چرا در واجبات نماز ذکر مذکور در رساله های عملیه را نیاورده اید؟

پنجشنبه 26 آذر
 
از مطالب مفیدی که ارائه کردید تشکر می کنم

شنبه 21 آذر
فلاح زاده
 
از زحمات شما تشکر میکنم

يكشنبه 19 مهر
لاری دشتی
 
خیلی خوب بود ممنون.

شنبه 07 شهريور
علاء
 
چرا اقم الصلاه( اقامه نماز) را تبدیل به اقرا الصلاه کردیم

شنبه 03 اسفند
angel
 
عالی بود

چهارشنبه 23 بهمن
امیر
 
in saet bad nest

دوشنبه 21 بهمن
reza
 
بسیار خوب است

يكشنبه 24 آذر
صالح 23آذر
 
عالي بود.

چهارشنبه 20 آذر
سجاد حيدري
 
khob bood

يكشنبه 17 آذر
amir
 
من این مطالب را مطالعه کردم و خوب بود

چهارشنبه 13 آذر
محمد
 
لطفا مطالب بیشتری درباره نماز ارایه کنید

دوشنبه 11 آذر
ابراهیم اکبری
 
عالی

دوشنبه 15 مهر
مهران
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور