جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
معنای شرک از نظر قرآن
1,493
 
 
Tahoor_invitation

شرک نقطه مقابل توحید است. کلمه شرک، از مشارکت است. چنانچه در قرآن از جمله تقاضاهای موسی از خداوند این است که «و اشرکه فی امری» یعنی در این تبلیغ رسالت، هارون را با من شریک گردان.
حال ببینیم آیا معنای شرک این است که لزوما انسان غیرخدا را با خدا شریک کند، یعنی در آن واحد دو تا معبود داشته باشد؟ و اگر احیانا انسان بکلی خدا را نپرستد و تنها موجودی غیرخدا را پرستش کند، دیگر شرک نیست؟

مثلا در داستان قوم سبأ در قرآن مجید آمده است که هدهد به سلیمان گفت: «جئتک من سباء بنباء یقین» برای تو خبری یقینی آورده ام. «انی وجدت امرأة تملکهم و أوتیت من کل شیء و لها عرش عظیم وجدتها و قومها یسجدون للشمس» (نمل/24-22) مردمی را دیدم که یک زن بر آنها پادشاهی می کرد یک تخت و عرش بزرگی داشت و آن زن و آن قوم را یافتم که خورشیدپرست بودند.

آیا این مردمی که خورشید را می پرستیدند و غیر خورشید چیزی را نمی پرستیدند چون معبود واحد دارند دیگر مشرک نیستند؟ در اصطلاح قرآن تنها معنای شرک، ثنویت در اعتقاد نیست، بلکه معنای شرک، بجای خدا غیرخدا را نهادن است.
چون در منطق قرآن همه موجودات خدا را پرستش می کنند، حال اگر کسی غیرخدا را را بجای خدا نهاد، در عبودیت برای خدا شریک قائل شده است. اگر چه خود او غیر از آن معبود باطل چیز دیگری را نپرستد و روی این حساب آنها یک یکجا خورشیدپرست هستند نیز مشرکند.


__

 
 
 
 
 
 
 
 
آشنایی با قرآن 1و2، صفحه 201-200
 
 
 
 
 
   
 
اصول عقاید > نبوت > ادیان الهی > اسلام > قرآن > معارف در قرآن > باورها در قرآن
 
 
 
 
آشنایی با قرآن 1و2، صفحه 201-200
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور