جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
ارزش دنیا از نظر قرآن و نهج البلاغه
3,802
 
 
Tahoor_invitation

چیزی که از نظر اسلام در رابطه انسان و دنیا " نبایستنی" است و آفت و بیماری انسان تلقی می‏شود و اسلام در تعلیمات‏ خویش مبارزه‏ای بی امان با آن دارد "تعلق" و "وابستگی" انسان به‏ دنیا است نه "علاقه" و "ارتباط " او به دنیا " اسیر زیستی" انسان است نه " آزاد زیستی" او، هدف و مقصد قرار گرفتن دنیا است‏ نه وسیله و راه واقع شدن آن. رابطه انسان و دنیا اگر به صورت وابستگی انسان و طفیلی بودنش در آید، موجب محو و نابودی تمام ارزشهای عالی انسان می‏گردد. ارزش انسان به‏ کمال مطلوبهایی است که جستجو می‏کند. بدیهی است که اگر فی المثل مطلوبی‏ بالاتر از سیر کردن شکم خودش نداشته باشد و تمام تلاشها و آرزوهایش در همین حد باشد ارزشی بیشتر از "شکم" نخواهد داشت، اینست که علی (ع‏) می‏فرماید: آن کس که همه هدفش پر کردن شکم است ارزشش با آنچه از شکم خارج‏ می‏گردد برابر است.

همه سخنها درباره چگونگی ارتباط انسان و جهان است که به چه کیفیت و به چه شکل باشد؟ در یک شکل، انسان محو و قربانی می‏شود، به تعبیر قرآن کریم به حکم اینکه هر جوینده در حد پائین‏تر از هدف و کمال مطلوب خویش است‏ «اسفل سافلین» می‏گردد، پست‏ترین، منحط ترین، و ساقط ترین موجود جهان می‏شود، تمام ارزشهای عالی و مختصات انسانی او از میان می‏رود، و در یک شکل دیگربرعکس، دنیا و اشیاء آن فدای انسان می‏گردد و در خدمت‏ انسان قرار می‏گیرد و انسان ارزشهای عالی خویش را باز می‏یابد، اینست که‏ در حدیث قدسی آمده است:

«یا ابن آدم خلقت الاشیاء لاجلک و خلقتک لاجلی، همه چیز برای انسان آفریده شده و انسان برای خدا» . آنچه در نهج البلاغه محکوم است چگونگی حاصل ارتباط انسان و جهان طبیعت است که از آن به "وابستگی" و "تعلق" و امثال اینها تعبیر می شود.

 
 
 
 

دنیا از نظر امام علی علیه السلام

رابطه انسان و جهان از نظر نهج البلاغه

نفی تعلق و وابستگی به دنیا در قرآن و نهج البلاغه

رابطه انسان و جهان از نظر اسلام

ترک دنیا و دنیا پرستی در نهج البلاغه

رابطه انسان و دنیا از نظر آیات قرآن

 
 
 
 
سیری در نهج البلاغه ص 276-275
 
 
 
 
 
   
 
اصول عقاید > نبوت > ادیان الهی > اسلام > قرآن > معارف در قرآن > فرهنگ و علوم در قرآن
 
اصول عقاید > نبوت > ادیان الهی > اسلام > قرآن > معارف در قرآن > فرهنگ و علوم در قرآن
 
ادب و اخلاق > رذیلت های اخلاقی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
سیری در نهج البلاغه ص 276-275
 
بسیار عالی بود.

يكشنبه 19 آبان
سلمان باش زر
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور